6 червня виповнилося 218 років з дня народження Олександра Сергійовича Пушкіна — генія, якого знає весь світ! Наша екскурсія співпала з цією знаменною подією і вiдбулася в музеї О.С. Пушкіна в Києві. Нам розповіли про особняк, спорудження кінця XVIII століття, яке зараз є будівлею музею О.С. Пушкіна. У цьому будинку, на другому поверсі, жив ще один відомий, чудовий письменник Михайло Булгаков. Звідси ходив він в гімназію, тут милувався видом з вікна і зеленою лампою батька, яку він не раз згадував у своїх творах.

 

Експонатів в музеї багато. Це експонати XIX століття — періоду, який назвали «пушкінським». Час О.С. Пушкіна називають ще «Золотим століттям» поезії і культури. Цей час культурного і духовного підйому. З великим інтересом ми слухали історію про те, як створювався музей і про людину, яка, від’їжджаючи в Німеччину, подарувала місту свою унікальну колекцію. Це киянин, пушкініст Яків Бердичівський. Екскурсовод звертав нашу увагу на деякі експонати, найважливіші рукописи, книги, журнали, листи, гравюри, предмети побуту …. Ми почули розповідь про цікаву долю деяких експонатів до яких відноситься рідкісна і дуже цінна ОСОБИСТА книга Наполеона «Оперативна медицина» — подарунок імператорові від його лікаря, представлені книги що належали Катерині II, вона листувалася з Вольтером, після смерті французького поета імператриця викупила його бібліотеку . У музеї представлені книги саме з цієї бібліотеки. Нам показали унікальне видання книги 1660 року французького мандрівника Боплана «Подорож по Україні». Який, за завданням свого короля, досліджував слов’янські землі і в якості звіту написав цю книгу. Україна названа в ній як окрема європейська держава! Звернули нашу увагу на прижиттєве видання роману «Євгеній Онєгін». У той час він видавався впродовж семи років сім’ю окремими зошитами. А люди з нетерпінням чекали кожне видання, їм цікавий був сюжет і продовження роману. Це рідкісне унікальне видання в повному комплекті знаходиться тільки в київському музеї. Другий поверх стилізований під кабінет пушкінської епохи. У шафах багато книг виданих у той час, журнали «Сучасник»…. Показуючи експонати, гравюри нам розповідали цікаві, іноді захоплюючі історії з життя О.С. Пушкіна. Запам’яталася легенда і історія написання знаменитого «Бахчисарайського фонтану» і про багато інших неменш захоплюючих історій ми дізналися за час проведення екскурсії. Звернули нашу увагу на меблі тієї епохи, яку виготовив безграмотний червонодеревник, — майстер «золоті руки». Нас уразили рідкісні експонати: малюсінька дорожня праска з вкладеною всередину корпусу серцевиною, яку розжарювали на вугіллі або за допомогою свічки, підсклянники з квітковим малюнком і інкрустовані бісером, дорожні ігри, друк з гірського кришталя, настінні фарфорові тарілки, статуетки тієї, давньої епохи…. Дивлячись на цю унікальну експозицію, мимоволі торкаєшься до сторінок історіi і людей, які творили цю історію. Від цієї екскурсії залишився заряд позитивних емоцій і гарний настрій!
Цього дня у нас вийшла ще й цікава пішохідна екскурсія. Наш шлях лежав далі… До церкви Святого Василя Великого, яка спроектована в стилі модерн, але за основу були узяті древні традиції Київської Русі : дзвіниця з трикутними куполами нагадуе багатоярусну скляну піраміду. Усередині білі стіни, біла мармурова підлога, дуже багато світла. Храм був урочисто відкритий 2001 року, до приїзду Папи Івана Павла II.

Ми пройшли трохи далі від церкви Святого Василя Великого до житлового будинку другої половини XIX століття з дерев’яним другим поверхом. Ця будівля прикрашена різьбленими вставками, а на огорожі, праворуч від будинку, «сидять» скульптури котів.
А в середині вулиці, на пагорбі, знаходиться Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури. Наша група із задоволенням прогулялися по її території, де виставлені кращі роботи студентів-скульпторів — самі різні. Є навіть копія пам’ятника засновникам Києва, в мініатюрі. Скульптурна композиція виконана у формі тури, на якій встановлені фігури братів Кия, Щека і Хорива і їх сестри Либідь і виконана вона з бронзи.

І закінчився наш екскурсійний маршрут відвідуванням VII Всеукраїнської трієнале скульптури 2017 у Будинку художника. А простіше кажучи виставки сучасної паркової скульптури. На якій представлені більше 200 робіт як молодих так і відомих скульпторів України. Роботи виконані в різній техніці, жанрах і з різних матеріалів….

У сквері на Львівській площі, в декількох кроках від Будинку художника і Посольства Франції 10 листопада 2016 був відкритий пам’ятник Ганні Ярославнi. На цьому місці колиcь був Ярославiв двір. У Києві, пройшло дитинство принцеси, Ганна імовірно молодша з трьох дочок Київського князя Ярослава Мудрого, дружина французького короля Генріха І, а потім вона стала королевою Франції і матір’ю майбутнього короля Філіпа I. На бетонному постаменті, бронзова фігура маленької Ганни — дівчинка одягнена в мантію, з босими ногами, а її голову прикрашає вінець. Принцеса руками притискає до себе Євангеліє.

Але це вже інша історія….

Запрошуємо, все тих, хто любить екскурсії! Стежте за рекламою на нашому сайті і приєднуйтеся до нас!

Виола Махоріна.