Ekskurs_Sofiya_10118_P1050627

У суботу, 10 листопада, більше 50 нечуючих відвідали Національний заповідник «Софія Київська». Екскурсія була організована за сприяння о. Василя — ієрея Свято — Миколаївського храму на Татарці Української Православної Церкви Київського Патріархату.
Софію Київську називають однією з візитівок Києва. Побудовано в XI столітті за часів правління Ярослава Мудрого та за його наказом. Це був час розквіту Київської Русі, культури, писемності, часи прийняття християнства. Собор пережив цілі епохи. Існує дві версії на честь кого побудований собор Софії. Перша версія говорить про прославляння Київської Русі, а друга, що Софію Київську побудували на честь коханої жінки Великого князя, але не відоме до цього часу ні її ім’я, ні ким вона була.Собор складається з 12 куполів. Усередині Собору все дихає старовиною, фрески на стінах і колонах. Ми милувалися інтер’єром Собору, що зберіг найбільшу у світі кількість середньовічних фресок і мозаїки. Мозаїка — зображення, набрані по сирій штукатурці кубиками скловидної маси — смальти. Для того, щоб зображення було красивим використали найдрібніші кубики. Найбільший кубик — 1 куб. см. У той час мозаїка цінувалася дорожче за золото. Усі збережені мозаїки Софії Київської — це оригінали XI століття і виконані Візантійськими майстрами. З часом в місцях пошкоджень були зроблені розписи масляними фарбами.
Але найкрасивішим зображенням по праву вважається величезна мозаїка «Богоматір Оранта» — покровителька Києва. За легендою, поки стоїть ця частина храму — стоїть і Київ. З плином часу тільки ця стіна жодного разу не рушилася, хоча Софія Київська могла бути знищена неодноразово. Але, всупереч усьому, стоїть ось уже 10 віків. Фігура Оранты вражає! Висота її 6 метрів, В наборі мозаїки використовувалися самі — самі дрібні кубики. Середньовічні майстри з Візантії вибрали 177 відтінків смальти і навіть прикрасили фігуру коштовними каменями.
Нам показали знаменитий саркофаг Ярослава Мудрого, який важить 6 і споруджений ще за життя князя. Це стало місцем поховання Ярослава Мудрого і його дружини Ірини. Показали і розповіли про інші спорудження Софії Київської. На територію ми увійшли через дзвіницю, яка виконана у стилі і кольорі українського барокко. На ній знаходитися найбільший дзвін України вагою 13 т, а висота дзвіниці — 76 м.
Цікавою була розповідь про знамениту бібліотеку Ярослава Мудрого, яку, на жаль, не можуть знайти до цього дня. Вразили розповіді про школу для дітей в яку приймали усіх бажаючих хлоп’ят, про Трапезну або ще її називали Теплим будинком. У той час це була найтепліша споруда на території Софії Київської і люди приходили туди погрітися і поспілкуватися.
Не менш вражаючі історії про Будинок митрополита, побудований у 1730 році, а додаткові поверхи споруджувалися в різний час.
Ми побачили пекарню, ворота Софії Київської . Усі споруди так гармонійно розташовані на території, а дерева і рослинність надають неповторного шарму комплексу. Аура Святої Софії особлива і наповнює душу спокоєм.

Ekskurs_Sofiya_10118_P1050634

Ekskurs_Sofiya_10118_P1050633

Ekskurs_Sofiya_10118_P1050632

Ekskurs_Sofiya_10118_P1050631

 

Текст та фото: Віола Махоіна .