СОФІЯ КИЇВСЬКА ДЛЯ НЕЧУЮЧИХ!

Головною святинею Києва по праву називають Софійський собор. Побудований у першій половині XI ст. Будували його більше 10 років та розписували стіни. У ті часи більшість людей не вміли писати и читати. Тому Ярослав Мудрий запросив візантійських майстрів, і вони розписували стіни собору християнськими сюжетами. Коли ми входимо в Софійський собор, перше, що відкривається нашим очам, — величний образ Богородиці висотою 5,45 м.
На стінах храму зображені Богородиця, Христос, Георгій Побідоносець, Петро і Павло, покровитель Києва — Архістратиг Михаїл, Микола Угодник, Пантелеймон та інші православні святі. Круглий щит купола оточують 4 архангели.
Купол Софії Київської серйозно постраждав. З чотирьох архангелів зберігся лише один — у синьому вбранні. Решта троє написані в 1884 році олійними фарбами видатним художником М. А. Врубелем, який за допомогою мазків постарався точно зімітувати мозаїку.
У соборі багато фресок і мозаїки. Колірна палітра Києво — Софійських мозаїк досить багата, наприклад, синій колір має 21 відтінок, зелений — 34. Навіть золоті фони неоднорідні, золотий колір має 25 відтінків. Всього ж мозаїки Софійського собору налічують 177 відтінків різних кольорів.
На території собору знаходяться Будинок Митрополита, Трапезна, Хлібна, Бурса, Братський корпус, Південна вежа, дзвіниця.
Дзвіницю Софійського собору побудував гетьман Іван Мазепа. Її висота 76 м. У ній до цих пір зберігається великий дзвін «Мазепа», відлитий київським майстром Афанасієм Петровичем в 1705 році на замовлення і на кошти гетьмана. Вага дзвона 13 тонн, висота — 1,25 метра. Дзвін покритий пишним орнаментом і на ньому відлитий герб гетьмана Мазепи.
На території Софії Київської була і бібліотека. До сих пір вчені не знають, куди поділася бібліотека Ярослава Мудрого, яка нібито перебувала в підвалах Софійського собору. Ні при одній з розкопок її так і не виявили. Єдина згадка про неї відноситься до 1037 році в «Повісті временних літ» Нестора Літописця. Вважається, що в ній було близько тисячі книг. Можливо, вони заховані в Києво-Печерській Лаврі.
Територією Софії Київської можна ходити годинами, торкаючись до історії.
Багато ще цікавих фактів дізналися нечуючі, які відвідали цикл екскурсій у Софії Київській.
Адміністрація Софії Київської провела для нас екскурсії: «Ангели Софії Київської»; «Ярослав Мудрий і його дочка Анна» (12 04. 2019.); «Таємниці Софії Київської» (20.04. 2019).
У залах собору проводяться тематичні виставки. Ми їх теж побачили.
Велике враження залишило панно Богоматері з 15-ти тисяч писанок. Автор -художниця з Одеси Оксана Мась. У панно використовувалися дерев’яні писанки, розписані вручну, оброблені смолою і лаком, сусальне золото. Писанки розписувала не тільки сама художниця, а понад 70 осіб з усіх куточків України — це і художники і діти. Всього було розписано 28 тисяч яєць, але відібрали тільки 15 тис. Це унікальне панно належить до сучасного українського образотворчого мистецтва, і знаходитися поруч зі світовим шедевром — зображенням Оранти у Софії Київській.
На території комплексу, в Бурсі, ми відвідали виставку львівської художниці Ольги Турецької «Пробудження» — незвичайні картини зі скла. Вони настільки оригінальні, що здивували нас!
Після кожної з екскурсій для нечуючих були організовані і проведені майстер — класи. Їх відвідали і дорослі, і діти. Всі були приємно вражені відкриттями своїх творчих здібностей. Надовго запам’ятається майстер — клас малювання Ангелів на склі. Це рідкісна сьогодні техніка живопису. Роботи на подив виходять світлими, оригінальними. Від них віє добротою і дитячою наївністю.
Майстер — клас по монотипії. Оригінальна техніка, яка полягає в тому, що малюнок пишеться на склі, а потім друкується на аркуш паперу за допомогою прокатування валиком. Цікаво, що малюнки за допомогою цієї техніки неможливо повторити, тому що однакових відбитків не буває.
Цікавим був майстер-клас з орігамі. Це давнє японське мистецтво по складанню різних фігур з паперу.
Всім дуже сподобалися екскурсії, виставки, майстер — класи на території Софії Київської. Це саме те місце куди хочеться повертатися знову і знову ….
Багато століть Богоматір Софії Київської охороняє наше місто.
На зображенні Богородиця молиться з піднятими вгору руками. Це дуже древній жест, тому Богородицю Софійського собору часто називають Орантою, та що молиться, «Нерушимою стіною». Адже за всі століття існування собору, незважаючи на багато розрух, стіна з цим образом ніколи не руйнувалася. Тому і виникло повір’я, що православний Київ буде стояти до тих пір, поки в Софійському соборі знаходиться і молиться Оранта ….

Віолетта Махоріна,
зав. центром КЦ УТОГ