Екскурсія в Київський літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка
У самому центрі міста Києва, всього в якихось десятках метрів від Майдану Незалежності, є звичайна українська хата за дерев’яним парканом. А навколо — висотні будівлі і суєта характерні для сучасного мегаполіса. Тут знаходитися літературно — меморіальний музей Т.Г. Шевченка — геніального українського письменника, який все життя в своїх творах переймався долею України і її народу.
Тарас Шевченко неодноразово відвідував Київ. І саме в цьому будинку знімав одну з кімнат, вікна якої виходили на вулицю, а приміщення у мансарді облаштував під майстерню.
Тут він прожив дуже цікавий рік, знайомився з багатьма талановитими людьми, малював картини і писав вірші. Разом з ним у цьому будинку жили український поет Олександр Афанасьєв-Чужбинський і художник Михайло Сажин. Тарас Шевченко разом з Михайлом Сажиним малював київські пейзажі і види храмів. У цьому будинку він написав і перші балади «Русалка» та «Лілея».
Дивно, що Тарас Григорович Шевченко був не лише геніальним художником, у чому ми змогли самі переконатися, коли подивилися у музеї його роботи, ще він був людиною захопленою археологією, приймав участь в археологічних розкопках древніх поховань Фастова.
У цьому будинку-музеї відтворили кімнату в якій він жив. Зберігся і робочий стіл поета, перо, чорнильниця, фляга і люлька, що належали Шевченкові. Цікавий експонат музею, який пам’ятає геніального художника і поета — лляний костюм, в якому він ходив по Києву в останній свій приїзд у 1859 році.
Особлива атмосфера панує на мансарді, де малював свої геніальні малюнки український поет. Збереглися там і речі, які пам’ятають Великого Тараса — розкладний стільчик на дубових ніжках, обтягнутий мішковиною, етюдник, фарби, вугільні олівці, пензл і, звичайно ж, пейзажі милого серцю Києва. А в перервах між роботою поет любив читати книги, оригінали яких збереглися у шафі. Крім цього у музеї зберігаються картини Михайла Сажина, фотографії з видами Києва XIX століття, роботи художників, присвячені життю і творчості Тараса Шевченка. Ми помітили, що в цьому музеї витає дух творчості, незабутні враження залишаються після відвідування цього місця. Тут панує тепло, затишок, можливість зануритися в атмосферу початку XIX століття.
Під час нашої екскурсії до музею ми побачили і виставку творчих робіт української художниці Марії Примаченко. Вона все своє життя прожила в селі, і маючи всього 4 класи освіти, могла дивувати своєю незвичайною творчістю людей. Працювала вона в техніці примітивізму або наївного малярства, малюючи небачених птахів і звірів, і вражаючи своєю фантазією. Її роботи брали участь і в світових виставках, навіть порівнювали їх з роботами великого Пікассо. Нею було створено понад 500 робіт. Художниця нагороджена не тільки численними грамотами, а й премією ім. Тараса Шевченка. Тому так символічна виставка її робіт у будинку — музеї талановитого поета і художника, який ніколи не гнався за славою і визнанням, але який до цього дня залишає слід в наших серцях.

 

Віолетта Махоріна,
Культурний центр УТОГ